•Przyczyny powstawania wad wrodzonych:
ØCzynniki genetyczne
ØChoroby matki w okresie ciąży
ØNieprawidłowe odżywianie, niedobory witamin, stosowanie używek
ØWykonywanie zdjęć RTG w okresie ciąży
•Przyczyny powstawania wad nabytych:
ØPrzyczyny wewnątrzpochodne:
➡Choroby np. krzywica, krztusiec, świnka, różyczka.
ØPrzyczyny zewnątrzpochodne:
➡Urazy
➡Przedwczesna utrata zębów z powodu próchnicy
➡Parafunkcje- szkodliwe nawyki
(zależne od nas, nasze paranoje)
ØSsanie (palca, smoczka, policzka, wargi)
ØObgryzanie paznokci, ołówków
ØZgrzytanie zębami
ØŻucie jednostronne
➡Dysfunkcje-zaburzenia czynności fizjologicznych
(niezależne od nas, zależne od rodziców)
ØNieprawidłowa funkcja połykania
ØOddychanie przez usta
ØZaburzenia w czynności żucia
ØNieprawidłowa wymowa
ØNieprawidłowa pozycja dziecka w czasie snu i karmienia
ØStosowanie nieprawidłowych smoczków
ØWady postawy (skrzywienie kręgosłupa)
ØBruksizm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz