Profilaktyka stomatologiczna
I rzędowa (pierwotna)
Mamy w ciąży i małe dzieci- edukujemy i zapobiegamy, żeby nie leczyć.
II rzędowa (wtórna)
Stwierdzono próchnicę- leczymy i edukujemy, żeby zęby były już zdrowe.
III rzędowa
Dla osób, które utraciły zęby- tłumaczymy jak ważna jest proteza, aby utrzymać funkcję narządu żucia.
Profilaktyka próchnicy:
•Zbiorowa, masowa, bierna- bez naszej wiedzy i udziału- stosowanie związków fluoru w wodzie i pokarmach.
•Indywidualna, osobnicza, czynna- dieta, higiena jamy ustnej, stosowanie preparatów z fluorem, laki szczelinowe, częste wizyty w gabinecie.
źródło: "Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym" Szymańska-Sowula Marta Chmiel Katarzyna












Brak komentarzy:
Prześlij komentarz