piątek, 19 stycznia 2024

Pisemny- profilaktyka fluorkowa

Profilaktyka stomatologiczna


I rzędowa (pierwotna)

Mamy w ciąży i małe dzieci- edukujemy i zapobiegamy, żeby nie leczyć.

II rzędowa (wtórna)

Stwierdzono próchnicę- leczymy i edukujemy, żeby zęby były już zdrowe.

III rzędowa

Dla osób, które utraciły zęby- tłumaczymy jak ważna jest proteza, aby utrzymać funkcję narządu żucia.


Profilaktyka próchnicy:

•Zbiorowa, masowa, bierna- bez naszej wiedzy i udziału- stosowanie związków fluoru w wodzie i pokarmach.
•Indywidualna, osobnicza, czynna- dieta, higiena jamy ustnej, stosowanie preparatów z fluorem, laki szczelinowe, częste wizyty w gabinecie.


























źródło: "Zasady i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym" Szymańska-Sowula Marta Chmiel Katarzyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Impregnacja- lapisowanie Wskazania do zabiegu lapisowania:  ·         zęby mleczne objęte procesem próchnicowym,  ·         niewspółpr...